Terme 3000 jsou nepříliš vzdálené a přitom cizokrajné termální lázně, které se nacházejí v malém slovinském městě Moravske Toplice. Zaujmout mohou moderním a atraktivním aquaparkem, parádním wellness i špičkovými lázeňskými a zdravotními službami. Stojí za to vážit cestu na Slovinsko, abyste se vykoupali ve zdejší unikátní „černé“ termální vodě? To se dozvíte v dnešní recenzi.
Obsah článku
Kde najdete Terme 3000 a co dělat v okolí?
Moravské Toplice jsou víska ležící v severovýchodním cípu Slovinska. Je to odtud jen cca 15 km k Maďarským hranicím. To je pro našince velká výhoda, protože jde o relativně blízkou lokalitu. Zejména obyvatelé jižní Moravy mají výhody. Cesta z Brna zabere jen něco přes 4 hodiny (až 5 hodin v závislosti na zvolené trase) – a má kolem 360 km. To je jen o krapet víc než z Brna do Karlových Varů.
Ještě blíže jsou Moravske Toplice pro obyvatele Břeclavi, Přerova, Znojma a dalších jihomoravských měst. Z Prahy už je to přece jen o něco dále. Cesta zabere kolem 6 hodin. Pořád žádná hrůza. Cesta veřejnou dopravou by byla o něco krušnější a nevyhnete se několika přestupům.
Příznivé však je, že dnes již jezdí přímé autobusy např. z Prahy do nedalekého slovinského Mariboru. Odtud se můžete do cíle dostat přes město Murska Sobota. To je od obce Moravske Toplice vzdálené jen cca 3 km, takže si můžete udělat i pěší procházku po červené turistické trase. Murska Sobota je příjemné město trochu lázeňského charakteru s pěkným zámkem a parkem.
Samotné Moravske Toplice jsou velmi malá obec s populací méně než 1000 lidí. Přesto jde právě díky termálním lázním o turisticky velmi žádanou lokalitu. Není zde nouze o ubytování či restaurace. Je zde i kemp, který náleží přímo k areálu termálů a vedle se rozkládá dokonce i 18jamkové golfové hřiště. Navíc poměrně kvalitní a opravdu velké (má kolem 50 ha). Patří k hotelu Livada Prestige, který je rovněž součástí termálního resortu. Pro milovníky golfu skvělá destinace.
Kde se ubytovat v lázních Moravské Toplice?
Jak jsme řekli, Moravske Toplice nabízejí víc než dost možností pro ubytování. Navíc jde o možnosti poměrně rozmanité, takže si vyberete, ať už preferujete low-cost cestování nebo nedáte dopustit na vyšší úroveň komfortu až luxusu.
K levnějším možnostem patří především kempy a apartmány. Západně od termálů se rozléhá velká apartmánová vesnička (Prekmurska vas), kde najdete nejrůznější varianty apartmánů. Jde o velmi pěkné a soukromé ubytování za příznivou cenu, které lze vřele doporučit rodinám s dětmi, ale třeba i cestujícím skupinám přátel.
Nejlevnější možnosti ubytování nabídne Kemping Terme 3000. Velký kemp jižně od lázní. Není nijak moderní, natož exkluzivní, ale solidně udržovaný a čistý. Pro méně náročné návštěvníky skvělá volba.
A pak je zde taky hned několik hotelů. Největší luxus nabídne nádherný pětihvězdičkový hotel Livada Prestige. Má vlastní bazény, wellness, 3 bary včetně jednoho s živou hudbou a patří k němu zmíněné golfové hřiště. Hosté mají vstup do lázní v ceně pobytu.
Hned u něj se pak nachází čtyřhvězdičkový hotel Ajda, rovněž s vlastními bazény, ale taky exkluzivním vstupem do aquaparku pro hosty v ceně pobytu.
Další v řadě je pak tříhvězdičkový hotel Termal. I zde dostanete v rámci ceny ubytování vstup do Terme 3000.
Termály Terme 3000
Termální lázně nemají v obci Moravské Toplice kdovíjak dlouhou tradici. Jejich historie začíná teprve v 60. letech, kdy zde výzkumné ropné vrty narazily v hloubce kolem 1,4 km na termální, minerální vodu o teplotě 72°C. Stala se tak nejteplejší dosud odhalenou termální vodou na Slovinsku. Pro použití v bazénech v aquaparku se pochopitelně ochlazuje – a to na 32 až 38°C.
Co voda obsahuje?
Voda v Terme 3000 je hydrogenuhličitanová, chloridová, železitá kyselka s vysokou koncentrací minerálních látek. Velmi specifické a unikátní složení vody ji dodává typickou temnou barvu. V termálech s používá nefiltrovaná a někdy se jí pro její barvu přezdívá „černé zlato“.
Co se zde léčí?
V termálních lázních Terme 3000 se léčí nejrůznější neduhy. Voda je účinná při úlevě od revmatických onemocněních a jiných problémech s pohybovým aparátem. Pomáhá na kožní choroby a využívá se i při pooperačních rehabilitacích. Velmi účinná je však i při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, nemocí ledvin či nervové soustavy.
Pobyt v těchto lázních však oceníte, i když vás nesužuje žádná vážnější choroba. Voda má vitalizující a osvěžující účinek, stimuluje krevní oběh a metabolismus, má protizánětlivý efekt, regeneruje organismus a taky uvolňuje napětí, stres a působí blahodárně na nervovou soustavu. Dokonce má i mírný, přirozený analgetický (tedy bolest mírnící) efekt.
Termální aquapark
Lázeňský komplex Terme 3000 je poměrně rozlehlý a nabízí hojnost bazénů, atrakcí a aktivit všeho druhu. Tvoří ho vnitřní i vnější prostory a celková rozloha jen vodní plochy činí přes 3000 m2 v celkem 28 bazénech. A to je opravdu slušné.
Tobogány a zábava
V Terme 3000 je celá řada parádních tobogánů a skluzavek. Některé jsou přívětivé i pro malé děti, na jiných se možná zapotí i odvážnější dospělí. Chloubou aquaparku je smyčka Aqualoop, který vás protáhne svými zákrutami rychlostí 80 km/h a místy budete čelit přetížení 2,5 G. Jde dokonce o jeden z nejrychlejších tobogánů v celé Evropě – a to už je co říct.
Další divočinu nabízí skluzavka Kamikadze s převýšením plných 22 metrů. V určité chvíli letíte dokonce volným pádem. Tento tobogán už ocení i náročnější milovníci adrenalinu. Spíše zajímavý estetický zážitek pak nabídne tobogán Boom s vizuálními efekty. Nechybí zde ani 2 venkovní a jeden vnitřní rodinný tobogán. Ty nabídnou umírněnější zážitky. A pak je zde i bazén s klasickým skokanským můstkem.
V areálu jsou termální, odpočinkové, sportovní i dětské bazény. Obsahují filtrovanou i nefiltrovanou termální vodu různé teploty podle konkrétního zaměření. Vnitřní areál je velmi moderní a potěší členitostí a stylovostí.
Wellness Terme 3000
Co by to bylo za termály bez wellness centra? Terme 3000 jsou v tomhle smyslu pochopitelně perfektně vybavené. Ve zdravotnické a wellness zóně se můžete oddat dokonalé relaxaci, odpočinku, regeneraci nebo i medicínským léčebným a lázeňským kúrám.
V horním patře kryté části najdete výběr saun. Nechybí finská sauna ze švýcarského borového dřeva či infrasauna se solnou stěnou. Samozřejmě je zde i parní lázeň. Zajímavá je i „pohanková“ relaxační místnost. Celkově je třeba pochválit velmi pěkné, upravené prostředí.
Kromě saunování si můžete dopřát koupele v nefiltrované černé minerální vodě, jsou zde bosé stezky pro akupresuru chodidel. Vyzkoušet můžete uklidňující barevnou chromoterapii. V Terme 3000 si můžete dopřávat i thajské či jiné masáže, speciální ozdravné koupele, kosmetické služby – dokonce si můžete nakoupit i zdejší kosmetiku.
Do Terme 3000 tedy můžete směle vyrazit s dětmi anebo jen s partnerem za romantikou, rozmazlování či odpočinkem. Ale samozřejmě i v případě, že hledáte kvalitní lázně kvůli nějakému zdravotnímu problému.
Otevírací doba Terme 3000 – Moravske Toplice
- Každý den od 9:00 do 21:00
Shrnutí
Terme 3000 jsou moderní a velké termály a aquapark. Kvalitou vybavení snesou srovnání s velmi dobrými českými i jinými evropskými termálními lázněmi a vodními parky, nízké úrovně se rozhodně nemusíte obávat.
Vyžití zde najdou děti i dospělí, jde tedy o destinaci vhodnou pro celou rodinu. Velmi rozmanité jsou i možnosti ubytování a stravování. Lázně potěší množstvím bazénů, členitostí, rychlými tobogány i příjemným wellness centrem. Celkově je tedy lze rozhodně doporučit a návštěvy jistě nebudete litovat.
Náš tip: Nejlepší termální lázně ve Slovinsku
Proč vyrazit do termálu do Slovinska?
Slovinsko je tak trochu popelkou, pokud jde o turistický zájem a ruch. Krčí se ve stínu „lukrativního“ Chorvatska a Itálie. Přesto v posledních letech stále více i českých turistů a cestovatelů odhaluje krásy této země. Trochu podobně jako v případě Albánie nebo Černé Hory. Slovinsko má přitom rozhodně co nabídnout.
Rozkládá se zde výběžek jižních Alp známý jako pohoří Julské Alpy. Ty nabízejí nádherné vápencové útesy, skály a velehory s nejvyšším vrcholem Triglav, který se tyčí více než 2 800 metrů nad mořem. Do Slovinska se proto jezdí často na hory, túry, treky či za sjížděním horských řek. Užít si zde však můžete i přímořskou dovolenou.
Slovinské pobřeží je dlouhé pouze něco přes 40 km, ale najdete zde obrovskou koncentraci skvělých míst a pěkných pláží. Nejoblíbenější destinace a letoviska se hromadí kolem malebných historických měst a přístavů jako Piran, Izola, Koper nebo třeba Portorož či Ankaran.
Jih a zejména daleký východ Slovinska jsou méně hornaté krajiny. Rozkládají se zde spíše kopce či roviny. A sem zas mohou zamířit milovníci vína anebo termálních lázní. Charakterově jsou tyto oblasti blízké Maďarsku nebo do jisté míry i jižní Moravě. Zejména pro svůj klid, pohostinnost a krásnou kulturní krajinu.
Jaké termály najdete ve Slovinsku?
Lendava, Radenči, Ptuj, Čatež, Dobrna… to jsou jen některé z nejoblíbenějších termálních lázní a lázeňských komplexů, které Slovinsko nabízí. Slovinci si – aspoň zatím – příliš nepotrpí na megalomanské komplexy a aquaparky. Většina těchto lázní jsou tudíž spíše menší areály. Přesto vyhlášené a často s unikátní vodou slibující mimořádný ozdravný efekt.
Ani Slovinsku se však zcela nevyhýbá trend budování moderních, rozlehlejších a atraktivních termálních aquaparků, kde si může na své přijít celá rodina a kde je místo pro odpočinek, sport i nespoutanou zábavu. Mezi takové komplexy bezezbytku patří právě Terme 3000, termální aquapark, který najdete ve slovinském městečku Moravske Toplice.
Galerie
Zdroj fotografií: booking.com, sava-hotels-resorts.com