Termální lázně Széchenyi, Maďarsko – otevírací doba, vstupné, info, ubytování, recenze

Přímo v srdci maďarského hlavního města Budapešť se ukrývají termální lázně Széchenyi. Tyto termály v Evropě lákají turisty z celého světa, kteří se sem stahují za léčebnými procedury i rekreací. Lázně Széchenyi jsou přitom jen pár hodin cesty vlakem z České republiky.

Lázně Széchenyi, Budapešť tvoří dokonalý prototyp slova termály. Historická budova nabízí léčivou vodu, ale také úžasnou historickou památku. Historické panorama rámuje městský park Városliget se známým budapešťským náměstím Hrdinů.

termální lázně Széchenyi 001

DOPORUČUJEME: Budapešť u krásného parku v Hotelu Bobbio *** s celodenním vstupem do lázní Széchenyi, saunou a snídaní

Kde se nachází lázně Széchenyi?

Historie lázní Széchenyi

Na první pramen lázní narazil geolog Vilmos Zsigmondy v roce 1879. O dva roky později zde ten samý člověk zprovoznil lázně pro veřejnost. Navázal tím tak na maďarskou tradici termálních lázní, kterou sahá až do období starověkého Říma.

Největšího rozvoje se dočkaly termální lázně Széchenyi v roce 1913, kdy byl dokončen nový lázeňský komplex. V roce 1938 vrt objevil druhý pramen a vznikly tak lázně v současné podobě.

Úchvatná architektonická památka

Termály Széchenyi vás na první pohled ohromí svoji architekturou. Lázně jsou vystavěny v klasicistním stylu s novorenesančními prvky a pod jejich podobu se podepsal architekt Győző Czigler. Ten se ale samotné stavby nedočkal. Zemřel ještě před prvním výkopem a stavbu za něj realizoval Jenő Schmitterer.

termální lázně Széchenyi 004

Lázně tvoří dvě zrcadlová křídla a hlavní budova. Obě křídla původně sloužila k oddělení mužské a ženské části. Od roku 1981 jsou ovšem lázně smíšené a východní křídlo se využívá výhradně k rehabilitačním účelům.

Doprava

V Maďarsku těžko najdete dostupnější termální lázně než budapešťské. Do maďarského hlavního města dorazíte z Prahy, Brna a Ostravy vlakem i autobusem bez jediného přestupu.

Termální lázně Széchenyi se nachází přibližně 30 minut pěšky od hlavního nádraží. Využít můžete také historickou linku metra M1 či trolejbusovou linku 72M. Oblíbená je také půjčovna kol MOL Bubi, která stojí stejně jako hromadná doprava v Budapešti.

Co se léčí v termálních lázních?

Lázně Széchenyi jsou známé svými blahodárnými účinky na léčbu revmatismu, artritidy, neuritidy a poúrazové rekonvalescence. Jejich voda se využívá také na pitnou kúru pro léčbu dýchacího a zažívacího ústrojí.

termální lázně Széchenyi 005

Oba dva lázeňské prameny se nacházejí v hloubce přibližně 1250 metrů a mají teplotu 74 a 77 °C. Termální vody obsahuje tyto prvky a sloučeniny:

  • síra,
  • vápník,
  • fluoridy,
  • kyselinu boritou,
  • hydrogenuhličitan hořečnatý.

Pacienti z celé střední Evropy zde rehabilitují v bazénech s léčivou vodou, ozdravných koupelích a bahenních zábalech. Na svoji léčbu mají naprostý klid díky odloučení rekonvalescenčního východního křídla od zbytku lázní.

Bazény v lázních Széchenyi

V termálech Széchenyi na vás čekají tři venkovní a patnáct vnitřních bazénů. Teplota vody dosahuje od chladivých 20 °C až do téměř horkých 40 °C.

Bazény ve vnitřní části se nacházejí v secesním prostředí, z nichž jeden  je stylizovaný do římských lázní. Vedle horkého bazénu s vodou zde najdete i ochlazující bazén s teplotou 20 °C. Ve vnitřní části se nacházejí také sauny a parní lázně.

Tři venkovní bazény mají teplotu vody mezi 30 až 36 °C. To platí také o speciálním plaveckém bazénu, který najdete pod horní galerií. Nezapomeňte, že do plaveckého bazénu můžete pouze v koupací čepici.

Pravidelné party a promítání filmů

termální lázně Széchenyi 007

Lázně Széchenyi, Budapešť svým návštěvníkům připravují speciální akce. Jednou z nich je CineSpa – promítání filmů spojené s koupáním. Každé úterý se zde hrají nové filmy i staré klasiky ze stříbrného plátna.

Pokud nepatříte mezi milovníky kinematografie a máte raději noční život, oceníte program ColorBath. Nejedná se o nic jiného než vodní party ve speciálně nasvícených lázních. Lázně mají v tento den navíc prodlouženou otevírací dobu do 23 hodin. Vodní radovánky se konají každý pátek.

Ubytování v okolí lázních Széchenyi v Budapešti

Lázně Széchenyi jako jedny z mála v Maďarsku nenabízejí přímou možnost ubytování a lázeňský hotel. Budapešť je ale protkaná všemi druhy hotelů. Pokud neradi chodíte a chcete to mít do lázní jen pár metrů, na kraji parku Városliget se nachází tyto hotely:

Cena za ubytování závisí na jeho kvalitě. Budapešť ale nepatří k městům s drahými hotely. Za noc v Ibis Budapest Hotel zaplatíte přibližně 1500 Kč.

Jestliže chcete ušetřit na ubytování a nevadí vám nižší komfort, vyzkoušejte AirBnb. V Budapešti najdete stovky sdílených i privátních bytů a cena za noc je pár stovek korun.

Termální lázně Széchenyi bohužel nenabízejí možnost kempování u lázní.

Ceník vstupného – termály Széchenyi

S ohledem na množství poskytovaných služeb nepatří termální lázně Széchenyi mezi nejlevnější. I tak ale za vstupné nezaplatíte více než v českém akvaparku.

Ceník běžného vstupného:

Celodenní vstupné Pondělí až pátek 439,00 Kč
Celodenní vstupné Sobota, neděle a svátky 470,00 Kč
Odpolední vstupné (od 18:00) Pondělí až pátek 420,00 Kč
Odpolední vstupné (od 19:00) Sobota, neděle a svátky 450,00 Kč

Vstupné zahrnuje přístup do všech vnitřních a venkovních bazénů a do finských a parních saun. V ceně vstupného dostanete čip ke skříňce ve společné převlékárně.

Pokud toužíte po rozmazlování, ceny za masáže a další služby jsou následující:

Základní balíček Vstupenka, ručník, župan, pantofle, plavecká čepice, gumička do vlasů 1 360,00 Kč
Nadstandardní balíček Vstupenka se soukromou převlékárnou, ručník, župan, pantofle, plavecká čepice, gumička do vlasů, 45minutová masáž, ručně dělané mýdlo 2 100,00 Kč

Lázně Széchenyi mají ve své nabídce také masáže. Stejně tak si můžete připlatit za další nadstandardní služby nad rámec běžné nabídky. Ceník za tyto služby je následující:

  • Aroma masáž (20 minut) – 670 Kč
  • Regenerační masáž (20 minut) – 670 Kč
  • Prémiová regenerační masáž – 1610 Kč
  • Trezor – 60 Kč
  • Soukromá šatna – 60 Kč
  • Ručník – 370 Kč
  • Župan – 740 Kč
  • Plavecká čepice – 370 Kč

Ceník služeb v lázních Széchenyi zkrátka není nic levného, což platí i o nadstandardních službách. O to více zamrzí, že termály Széchenyi nenabízí zlevněné rodinné či studentské vstupné.

Ceny jsou platné v době psaní tohoto článku. Aktuální cenu si raději ověřte na oficiálních stránkách lázní.

Otevírací doba – termály Széchenyi, Budapešť

Nedostatky ale termály dohánějí nadstandardní otevírací dobou. Lázně jsou otevřené každý den včetně svátků. Během nočního promítání je otevírací doba prodloužená do 23 hodin.

Otevírací doba lázní Széchenyi:

Pondělí až sobota 7:00 až 20:00
Neděle a svátky 9:00 až 21:00

Pokud jste přemýšleli nad využitím odpoledního vstupného, zapomeňte na něj. O zlomek menší cena vám zpřístupní bazén pouze na dvě hodiny. A věřte, že za tuto dobu stihnete lázně Széchenyi sotva prozkoumat.

Otevírací doba ve všední dny je ale natolik štědrá, že se vyplatí udělat si čas a navštívit lázně na celý den. Jídlo přitom nechte doma. Součástí lázní je malá kavárna, která servíruje studené i teplé chody. Otevírací doba kavárny je od 10:00 do 19:00 každý den.

Recenze a zkušenosti návštěvníků

Zkušenosti s lázněmi Széchenyi jsou veskrze pozitivní. Na cestovatelském serveru Tripadvisor jsou označené jako třetí nejlepší termály v Maďarsku.

Jestliže si zákazníci na něco stěžují, je to kvalita jídla v místní kavárně a personál v lázních. Zkušenosti návštěvníků doporučují připlatit si za soukromou převlékárnu, kde si můžete uložit věci. Někteří návštěvníci byli také překvapeni z povinnosti nosit lázeňskou obuv ve vnitřních částech komplexu.

Návštěvníci rovněž doporučují udělat si na termální lázně Széchenyi dostatek času. Tři nebo čtyři hodiny nestačí k tomu, abyste vstupenku využili naplno.

termální lázně Széchenyi 002

Co dělat v Budapešti?

Maďarské hlavní město nejsou jen termální lázně Széchenyi. Budapešť nabízí spoustu dalších turistických atrakcí, které nesmíte minout.

Dominantou města je bezesporu budova parlamentu Országház. Tato impozantní budova se nachází na břehu Dunaje přímo uprostřed města. Na dohled od ní se navíc nachází památník Boty na břehu Dunaje, který připomíná popravu 3500 židů během nacistické okupace v těchto místech.

Tím ale památky v Budapešti nekončí. Na druhé straně Dunaje totiž najdete Budínský hrad. Monumentální středověkou památku, jejíž nádvoří jsou dostupná veřejnosti. A z něj je to už jen pár kroků na Gellértovu horu (tam se mimo jiné nachází další významné lázně Gellért), kde se tyčí 14metrová socha Svobody oslavující osvobození Maďarska od nacismu.

Pokud nejste fanoušky památek, v Budapešti najdete rozeseté ruinbary. Jde o speciální koncept baru nacházející se v bývalých rozbořených domech – ruinách. Současní majitelé ve spolupráci s umělci tato místa zrekonstruovala a dotváří neopakovatelnou atmosféru nočního města.

termální lázně Széchenyi 006

Shrnutí

Termální lázně Széchenyi vás ohromí svojí velikostí. Na 15 vnitřních a 3 venkovní bazény spolu s finskými a parními saunami si vyčleňte alespoň jeden den. Uchváceni totiž budete i z klasicistní architekturou, jíž jsou tyto lázně proslulé.

Počítejte ovšem s tím, že za zážitek v termálech si připlatíte. Na rozdíl od jiných lázní nejen v Budapešti zaplatíte přes 400 Kč za celodenní vstupenku. My ale říkáme, že za ten zážitek to stojí.

Fotogalerie

DOPORUČUJEME: Budapešť u krásného parku v Hotelu Bobbio *** s celodenním vstupem do lázní Széchenyi, saunou a snídaní

Zdroj fotografií: www.szechenyifurdo.hu