Turecko je obrovská země, která díky dlouhé a bohaté historii, rozmanité přírodě a hornaté geografii nabízí nesmírnou spoustu krás. Pokud však patříte mezi vyznavače a milovníky termálních lázní a zejména nejrůznějších unikátních přírodních lázní, pak vám rozhodně doporučujeme vyrazit do přírodních termálních lázní Pamukkale v Turecku. Jde o jedny z nejúchvatnějších a nejrozlehlejších lázní a přírodních útvarů svého druhu na světě. Kde Pamukkale leží? Co vlastně nabízí? Jak se sem dostat a na co se připravit? To vše se dozvíte v dnešním článku.
Obsah článku
Kde leží lázně Pamukkale?
Termální lázně Pamukkale patří mezi nejvýraznější přírodní pamětihodnosti jihozápadního Turecka. Nejbližším velkým městem je Denizli, od kterého lázně leží cca 17 km severně. Lázně samotné leží u stejnojmenné obce, přímo na úpatí pohoří, které brzy narůstá do výše přes 1700 m. n. m.
Lázně jsou tedy předurčené nabízet nádherné výhledy – přímo do údolí širokého na pět až deset kilometrů, za nímž už vyrůstají do širokých dálav se táhnoucí hřebeny dalších pohoří. Pokud tedy máte rádi nejen přírodní lázně, ale i fantastické vyhlídky a třeba fotografování, zde si přijdete na své.
Příroda i historie
Jedny z nejdokonalejších kompozic pak jistě nabídne o něco výše položený antický amfiteátr Hierapolis. Ten je součástí dávného stejnojmenného města, z nějž dnes zůstává poměrně velmi rozlehlé naleziště a významný archeologický skanzen. Hierapolis je na seznamu UNESCO a rozlohou i množstvím a koncentrací památek a pozůstatků antické civilizace je takřka srovnatelný s mnohem slavnějšími řeckými „skanzeny“, jako je například ten v Olympii či Delfách.
Hierapolis leží na skalní travertinové terase nad lázněmi a na rozlehlé ploše cca skoro 1,5 km2 protkané cestičkami skrývá dědictví různých časů a kultur. Počátky tohoto v podstatě lázeňského města sahají minimálně do 3. stol. př. n. l., kdy město patřilo k Frýgii. K jeho největšímu rozkvětu však došlo během prvních staletí našeho letopočtu.
Kromě zmíněného divadla, které je nepochybně určitým nepřehlédnutelným „high-lightem“ celého místa, jsou zde například zachovalé pozůstatky Apollónova chrámu či nekropole (pohřebiště). Je zde i chrám boha podsvětí Háda, agora a velmi významnou a oblíbenou památkou jsou pak Kleopatřiny lázně, ve kterých se skutečně můžete i vykoupat, nicméně za další poplatek – protože tato možnost není v ceně vstupného. Nechybí zde ani menší kryté muzeum.
Hierapolis je fascinující i tím, že památky jsou roztroušeny na velké ploše – často proti působivým kulisám horské pustiny, což vytváří velmi silnou atmosféru. Zvláště pokud máte rádi antickou historii, na průzkum města Hierapolis si vyčleňte dostatek času.
Pamukkale je spolu s městem Hierapolis zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Vstupné do lázní Pamukkale
Velmi dobrou zprávou je, že přírodní terasové bazény Pamukkale i Hierapolis lze navštívit v rámci jednotného vstupného, které navíc není vůbec vysoké. Stojí totiž 200 tureckých lir na osobu, což odpovídá ani ne 150 Kč. Za celou onu božskou a rozsáhlou parádu, která spojuje krásy historie i přírody! Pokud byste si chtěli zaplavat i ve zmíněném antickém bazénu Kleopatřiných lázní, vyjde vás to na dalších 100 lir (cca 70 Kč). Parkování pak stojí v současnosti 20 lir (asi 15 Kč).
Jak se dostat do Pamukkale?
Existuje opravdu spousta možností, jak se dostat do lázní Pamukkale a města Hierapolis. Pokud budete v Turecku na dovolené v resortu například na turecké riviéře (města jako Alanya, Antalya, Side,…), nabídky jednodenních výletů do Pamukkale jsou všudypřítomné.
Jednodenní organizovaný výlet
Výlet si můžete zajistit přímo v hotelu, přes svou CK anebo i u různých společností, které nabízejí výlety ve městech a letoviscích. Další možností je sjednat si výlet online například přes portál Getyourguide.com.
Počítejte vždy s tím, že výlet začne velmi brzy ráno, protože jen cesta z oblasti turecké riviéry do Pamukkale zabere kolem tří hodin. Vstupné do skanzenu už bývá v ceně. Ceny těchto výletů jsou opravdu velmi různorodé, proto se vyplatí porovnat nabídky z různých zdrojů. Doporučujeme podívat se právě na výše uvedené stránky Getyourguide.com, kde jsou často i výrazně výhodnější cenové nabídky než u místních poskytovatelů a CK. Výlety jsou nabízeny i z jiných destinací, než je turecká riviéra.
A pak tu jsou také možnosti nevšedních zážitků.
Po vlastní ose
Do Pamukkale není problém vyrazit ani na vlastní pěst. Jet můžete autobusem do Denizli, kam jezdí pravidelné přímé linky z různých tureckých destinací, včetně Istanbulu. Z Denizli se pak do Pamukkale dostanete ještě snadněji. Co 15-20 minut odtud (Denizli Otogar bus station) jezdí speciální minibusy až k travertinovým bazénům. Cena je pro našince de facto symbolická (prakticky doslova pár korun). Kapacita minibusů je ale dost omezená, takže se může stát, že se nevejdete a budete muset čekat na další.
Celý areál Pamukkale s lázněmi a městem Hierapolis lze navštívit hned několika vchody a trasami, které jsou různě náročné a nabízejí jiné výhody a výhledy. Krásné výhledy na celý areál nabízí „spodní“ vstup z města Pamukkale. Musíte přejít stezkou přes travertinové terasy, kde musíte být bosky (na travertinech jsou boty zakázané). Cesta tak může být trochu náročnější kvůli kluzkému povrchu.
Dále můžete přijít ze severu, což je ideální volba pro ty, které nejvíce zajímá město Hierapolis. Na prohlídku města je dobré si vyčlenit aspoň hodinku času. Pokud byste se chtěli co nejsnáze a nejrychleji dostat k travertinovým lázním, doporučujeme vchod z jihu.
Myslete na dobrou obuv (na procházky mimo travertinové terasy), na ručník, plavky a spoustu vody a opalovacího krému či jiné pomůcky jako čepice apod. V celém areálu totiž nenajdete moc stínu a teploty zde mohou během léta být… řekněme si to na rovinu – brutální.
Travertinové bazény v Pamukkale
Název Pamukkale znamená v překladu „Bavlněný hrad“. Skalnaté terasy totiž skutečně připomínají stavbu z nějaké bělostné substance. Na kaskádových terasách příroda vytvořila členité vodní laguny, které naplňuje azurově modrá minerální voda. Toto přírodní veledílo vzniká už 14 tisíc let stékáním minerálních pramenů do skalních tektonických zlomů.
Léčebné účinky vody v těchto přírodních travertinových bazénech jsou známé už od starověku. Věřilo se především v blahodárné účinky na zažívací problémy a trávení, oběhové a kožní choroby. Dnes se můžete při návštěvě rovněž brouzdat těmito bazény a koupat se v termální minerální vodě v neuvěřitelném prostředí.
Podobných míst na světě mnoho není, nicméně najdou se. Pokud byste před Tureckem dali přednost například bližší Itálii, můžete vyrazit do známých toskánských lázní Saturnia, které rovněž tvoří přírodní skalnaté, terasovité laguny. Lázně Saturnia jsou ovšem rozhodně mnohem a mnohem menší a nepůsobí (i vzhledem k okolnímu prostředí) zdaleka tak impozantně.
Kde se ubytovat u Pamukkale?
Pamukkale je vnímána především jako výletní destinace, ale mnoho návštěvníků zde samozřejmě tráví delší čas nebo i celou dovolenou. Městečko Pamukkale, i když malé, nabízí obrovské množství možností ubytování. Je zde velké množství kvalitních a skvěle vybavených hotelů, ba i resortů. Téměř všechny mají i vlastní bazén. Některé hotely na kraji města nabídnou i krásné výhledy přímo na travertinové terasy.
Najdou se zde však i dostupnější možnosti ubytování v různých apartmánech, u soukromých pronajímatelů apod. Pokud cestujeme s důrazem na „low-cost“, ještě více levných možností ubytování nabízí blízké Denizli.
Většina lidí však nakonec zvolí cestu na pobřeží do některého z luxusních resortů na Turecké Riviéře (tady najdete ty nejlepší hotely v Turecku v aquaparkem), následně pak volí Pamukkale jako jednodenní výlet. Zájezdy přímo na Tureckou Riviéru doporučuji objednávat skrze portály Blue-style.cz, Čedok.cz, Fisher.cz či Tui.cz.
Shrnutí a hodnocení
Travertinové přírodní laguny a lázně Pamukkale s antickým městem Hierapolis jsou jednoznačně jedním z nejpozoruhodnějších míst v jihozápadním Turecku a vyplatí se je navštívit, pokud budete například na dovolené na turecké riviéře nebo třeba v rovněž oblíbené oblasti kolem Bodrumu, odkud je to ještě blíž. Pamukkale má však nejen regionální význam, ale svým charakterem patří mezi celosvětově proslulé přírodní a historické památky.
Mezi velké výhody patří kromě zcela mimořádné koncentrovanosti a množství či rozmanitosti krás, které zde najdete, i opravdu nízké ceny vstupů, ale i dopravy. Nevýhodou mohou být poměrně značné davy turistů, například pro starší osoby pak i rozlehlost místa a místy obtížný terén.
Specifickým a vážným problémem je pak úbytek vody. Některá jezírka postupně vysychají, obrůstají řasami a mění ze z bělostných na zašedlé či pískově zažloutlé. Na fotkách to uvidíte málokdy, ale situace se bohužel rok od roku zhoršuje. Tím spíš doporučujeme vyrazit do Pamukkale co nejdříve.