Onsen – japonské přírodní horké lázně – takhle odpočívají Japonci

Nejen Evropané si libují v termálních lázních, horkých pramenech a wellness oázách. Tato tradice má hluboké kořeny taky na druhém konci světa, v Japonsku. Dnes se podíváme, jak vypadají a fungují zdejší tradiční lázně, onsen.

Onsen v Japonsku rádi využívají i opice, které se v teplé vodě ohřívají
Onsen v Japonsku rádi využívají i opice, které se v teplé vodě ohřívají. Foto pochází z města Nagano

Chtěli byste zažít tradiční lázně Onsen přímo v Japonsku?

CK Radynacestu pořádá poznávací zájezdy „To nejlepší z Japonska“, včetně odpočinku v tradičních lázních Onsen.

Onsen – termály v japonském stylu

Slovo onsen v japonštině znamená jednoduše, horký pramen. Nicméně v širším smyslu jde především o zařízení, které bychom mohli nejlépe označit jako přírodní termální lázně.

Japonské ostrovy patří mezi nejaktivnější vulkanické zóny světa. Nachází se zde na dvě stě sopek, z nichž 60 % je stále aktivních. Díky své specifické geografii je Japonsko nejen neklidným, zemětřeseními a erupcemi zmítaným, místem k životu, ale taky rájem horkých sopečných pramenů. V současném Japonsku je jich podle odhadů na 25 000. Vodu z těchto pramenů pak využívá až 3 000 lázeňských zařízení onsen, která nabízejí možnost koupání, ale i nabídku dalšího vybavení a služeb podobně jako západní spa a wellness centra.

Víc než 1 000 let historie

Nejen staří Římané se rádi scházeli a rokovali v lázních. Tuto kratochvíli si oblíbili i v zemi vycházejícího slunce a tradice lázní onsen je zde stará minimálně 1 300 let. Původně se Japonci koupali v přírodních lagunách s těmito sopečnými prameny.

Tradiční přírodní Onsen v Japonsku
Tradiční přírodní Onsen v Japonsku

Císařové a jiní mocnáři se v nich dokázali „rochnit“ i velmi dlouho, ale podobně jako zmínění Římané zde jen neodpočívali, nýbrž i vyřizovali různé státnické záležitosti. Horké prameny byly ostatně považovány za léčivé, takže měli bohatí velmožové dobrý důvod zde pobývat co nejčastěji.

V raném období se u pramenů často stavěly buddhistické chrámy a lázně měli i velký náboženský význam. V období Edo se však obliba lázní rozšířila mezi širokou populaci a lázně se stali místem pro setkávání lidí a běžnou hygienu.

V moderní době se v Japonsku lázně onsen těší podobné oblibě jako u nás termální lázně a jde o významné cíle domácí turistiky. Obrovské popularitě se onseny těší především od 80. let minulého století.

Co je a není onsen?

Kusatsu Onsen
Kusatsu Onsen

Aby se mohl pramen nazývat onsen, musí v Japonsku splnit přesné, zákonem definované náležitosti. Jedná se o horký, minerální pramen vyvěrající z podzemí, z hloubky minimálně 1,5 km a s teplotou v ústí alespoň 24°C. Dále je specifikované minimální množství minerálů jako síra, hořčík, sodík či železo.

Podobně jako my i Japonci pak specificky označují své onseny podle toho, na jaký minerál jsou zvlášť bohaté. Existují tak sírové, železité či hydrogenuhličitanové a další onseny.

Jak vypadají moderní lázně onsen?

Onseny mají velmi rozmanité podoby, ostatně podobně jako lázeňská a wellness zařízení v Evropě. Setkat se můžete s mnoha přírodními, venkovními onseny, které mají nádhernou atmosféru a mohou být skvělou volbou pro turisty z ciziny, kteří přijedou do Japonska na dovolenou. Příkladem může být:

  • Tsuru-no-yu v obci Nyūtō
  • Kurokawa Onsen na Kjúšú
  • Kusatsu Onsen v prefektuře Gunma
  • Noboribetsu Onsen v Hokkaidó

A stovky dalších. Mnohé z těchto lázní si zachovávají velmi tradiční styl, včetně architektury, takže pobyt zde je skutečný a velmi autentický zážitek. Tím spíš, že tyto lázně bývají často v horách, u řek a slibují i překrásné výhledy.

Samozřejmě ve městech i mimo ně je spousta moderních nebo převážně či pouze vnitřních zařízení s bazény a koupelemi. Vlastní onseny mají i mnohé japonské hotely a rekreační resorty. Ztrácí to sice kouzlo, nicméně pokud vás tento zážitek zajímá a jste ubytování v některém z větších měst, rozhodně vyzkoušejte.

Onsen v hotelu Onyado Nono Osaka Yodoyabashi
Onsen v hotelu Onyado Nono Osaka Yodoyabashi

Mezi oblíbené hotely s privátním Onsenem, patří například:

  1. Onyado Nono Osaka Yodoyabashi, Ósaka
  2. Onyado Nono Kyoto Shichijo Natural Hot Spring, Kjóto
  3. Onsen Guest House Tsutaya, Hakone, Kanagawa
  4. Onsen & Garden -Asante Inn-, Hakone, Kanagawa

Evropský návštěvník by měl taky vědět, že mnoho onsenů je určeno pro oddělené koupání mužů a žen. Nicméně, v současném Japonsku je i spousta smíšených onsenů. Vždy je ale vhodné si zjistit, jak daný onsen funguje, abyste nebyli překvapení.

Některé druhy vybavení a procedur

V lázních onsen můžete najít různé druhy vybavení. Mezi tradiční možnosti patří lehací, mělké koupele, ve kterých se dá i pospávat. Japonci mají rádi i parní lázně nebo vodopádové masáže. Zajímavé jsou i pískové koupele suna-yu nebo horké kameny. Onseny nabízejí často i sauny s blízkými ochlazovacími zařízeními. Otužovací cykly saunování a ochlazování se nazývají totonou.

Etiketa Onsenu – jak se zde chovat?

Zpravidla jsou turisté z ciziny v onsenech vítání. Nicméně je vyžadováno, aby dodržovali zdejší pravidla a tradiční zásady a chovali se slušně. Většina pravidel se příliš neliší od těch v evropských lázních. Zaskočit vás ale mohou některá specifika. Kromě zmíněného odděleného koupání to může být například zákaz vstupu s tetováním, který dodnes může v některých onsenech platit. Zákaz původně vznikl, aby omezil vstup do lázní pro členy mafie Yakuza.

Pro pohyb v lázních dostanete obvykle pantofle, kimono a ručník. Před vstupem do bazénů je nutné se důkladně osprchovat. Do samotných lázní se typicky vstupuje bez plavek. To je ovšem typické zejména pro oddělené a tradiční onseny.

A kolik to stojí?

Za běžnou návštěvu onsenu většinou zaplatíte spíše stovky až nižší tisíce yenů, tedy spíše nižší stovky korun za osobu. Nejde tudíž o zvlášť nákladný zážitek a ceny se nijak řádově neliší od cen vstupů do většiny českých nebo evropských lázní.

Chtěli byste zažít tradiční lázně Onsen přímo v Japonsku?

CK Radynacestu pořádá poznávací zájezdy „To nejlepší z Japonska“, včetně odpočinku v tradičních lázních Onsen.