Kam vyrazit v Maďarsku do opravdu velkých, skvěle vybavených a mimořádně zajímavých lázní? Termální lázně Saliris v obci Egerszalók vás rozhodně nenechají chladnými v žádném smyslu.
Lázně v kostce:
- Nádherné maďarské termály vzdálené cca 6,5 hodiny z Prahy
- Unikátní solné kaskády a kopce, jedinečné složení termální vody
- 20 různých termálních bazénů (vnitřních i venkovních), vodní plocha 2000 m2, saunový svět
- Ubytování přímo v termálech s neomezeným vstupem zajišťuje skvělý hotel Hunguest Saliris

Obsah článku
- Kde leží lázně Saliris?
- Kam se podívat v okolí?
- Jak se do lázní Saliris dostat?
- O lázeňském resortu Saliris, Egerszálok
- Bazény a další vodní zábava
- Wellness centrum se saunovým světem
- Kde se najíst?
- Kde se ubytovat v lázních Egerszálok?
- Ceník vstupného do lázní Saliris Egerszálok
- Otevírací doba lázní Egerszálok
- Shrnutí a celkové hodnocení recenze
- Foky lázní Saliris Egerszálok v Maďarsku
Kde leží lázně Saliris?
Termální lázeňský a rekreační komplex Saliris najdete v severním Maďarsku u obce Egerszalók, cca 6 km od turisticky významného, většího města Eger, které je centrem regionu. Eger je nádherné historické město plné věží, impozantních klasicistních a barokních památek, ale i odkazů vzpomínajících na tureckou nadvládu, jako je třeba zdejší minaret. Eger je taky město lázeňské.
Hned u jeho centra se rozkládá velmi rozsáhlý lázeňský komplex, který zahrnuje tradiční maďarské lázně v tureckém duchu, koupaliště i moderní aquapark. Lázně, o kterých se budeme dnes bavit, ale leží stranou městského ruchu. V překrásné krajině sevřené pohořími Mátra a Bükki. V bezprostřední blízkosti najdeme třeba jeskynní termální lázně Demjén.

Lázně Saliris leží ve volné přírodě a nepochybně jde o jeden z nejvíc okouzlujících a nejunikátnějších lázeňských rekreačních resortů v celém Maďarsku. Resort ležící cca 1 km od centra obce Egerszalók obestírají lesy a mírné kopečky. Areál ale nabízí i širá prostranství svých štědrých pozemků o rozloze kolem 13 hektarů zaplněných bazény, hřišti, zahradami, hotely a dalšími atrakcemi a zajímavými místy.
Kam se podívat v okolí?
Nejbližší okolí resortu je protkané lesními stezkami a pěšinami. Oblíbeným cílem procházet jsou roztroušené skalnaté útvary. Pokud strávíte v lázních delší čas a budete se chtít podívat i do vzdálenějšího okolí, rozhodně nesmíte vynechat návštěvu již zmíněného Egeru.
Pokud dáváte přednost přírodě, nespočet možností pro lehčí i náročnější výlety a túry nabízejí zmíněná pohoří – zejména národní park Bükki s překrásnými starobylými listnatými lesy, ale i spoustou skal, jeskyní, lagun, vodopádů a dalších úžasných míst. Toto pohoří je skutečným přírodním klenotem Maďarska.

Jak se do lázní Saliris dostat?
Lázně Saliris leží cca 130 km (1,5 hodiny cesty) od Budapešti a 50 km od slovenských hranic. Z východomoravských měst, jako je Zlín, se sem můžete dostat za něco málo přes pět hodin. Podobně dlouho trvá cesta z Ostravy. Z Brna sem můžete rychlou trasou přes Bratislavu, Györ a Budapešť dorazit už za méně než 4 a půl hodiny. Cesta z Prahy už trvá přes 6 hodin.
Resort disponuje velmi rozlehlým parkovištěm a leží hned u silnice do obce Egerszálok. Přímo u resortu jsou i zastávky autobusů. Míří sem linky z měst Eger či Heves.
O lázeňském resortu Saliris, Egerszálok
Egerszálok má poměrně dlouhou lázeňskou historii a těží z vynikající geologické polohy u pohoří Mátra, které je sopečného původu. Zdejší termální, minerální vody jsou využívány již minimálně od 18. století. První „moderní“ lázně zde vznikly v roce 1961. K současné podobě resortu ale vedla ještě dlouhá cesta. Svou nynější podobu začal resort dostávat teprve v roce 2007.

Dominantou lázeňského resortu jsou naprosto unikátní solné kaskády a kopce v maďarštině zvavé „Sódomb“. Jde o vápencový travertin, který zde vytvořily přírodní prameny vyvěrající na povrch. Tyto útvary jen tak někde v Evropě neuvidíte. Podobné známé kaskády se nejblíže nacházejí v tureckém Pamukkale a podobné vzhledem jsou i toskánské lázně Saturnia.
Pramen, který zde vyvěrá a který lázně využívají, má 68 °C a vyvěrá z hloubky 410 metrů. Je bohatý zejména na vápník, hořčík, sodík a hydrogenuhličitany. V roce 1992 byl tento pramen uznán jako léčivý. I na poměry Maďarska (které jsou na termální prameny extrémně bohaté) má jedinečné složení.

Současný lázeňský areál s koupalištěm a hotely se rozkládá přímo u těchto solných kopců. Celkově lázně nabízejí na 20 bazénů – vnitřních i vnějších – a bohaté další vybavení. Hosté sem jezdí za rekreací i léčbou. V lázních se léčí především:
- Degenerativní a zánětlivé choroby pohybového aparátu
- Pooperační stavy (rehabilitace)
- Zánětlivá gynekologická onemocnění
- Kožní choroby – zejména psoriáza a ekzematická onemocnění
Bazény a další vodní zábava
Lázně Saliris nabízejí téměř 2 000 m2 vodních ploch ve 20 bazénech a vířivkách nejrůznějšího druhu. Jsou zde bazény pro zábavu, léčbu, odpočinek i sport.

Je zde například:
- propojený vnitřní a vnější rekreační bazén s teplotou vody 33 °C,
- krytý termální jeskyní bazén s teplotou 38 °C,
- termální propojený bazén s teplotou 35 °C,
- několik venkovních termálních bazénů s teplotami 35 až 38 °C,
- různé dětské a zábavní bazény,
- vířivé bazény,
- bazény pro léčebné programy atd.
Resort nabízí různá zajímavá místa, zákoutí a atrakce roztroušené po celém pozemku. Například blízko vstupu u parkoviště je i malá tradičně laděná a velmi příjemná lázeňská promenáda s posezením, kamennými koupacími kašnami a termálními bazénky.

Největší moderní koupaliště se rozkládá pod hlavním hotelem Hunguest Saliris. Tvoří ho robustní vnitřní i vnější areál s parádními odpočinkovými terasami a obrovským wellness světem, o kterém ještě budeme mluvit. Z koupaliště je taky nejlepší výhled na solné kopce. Pod terasami koupaliště se rozkládá velké biotopové jezírko a širá zahrada.
Další velké jezírko najdete v „horním“ zákoutí resortu, kde je i prostorné dětské hřiště, altánky a další vybavení pro příjemné procházky a odpočinek.

Pro koho je resort vhodný?
I když koupaliště nabízí i různé dětské bazény vhodné pro vodní zábavu, nejde o aquapark, který by překypoval velkolepějšími atrakcemi, jako jsou tobogány a velké skluzavky. Těch zde mnoho nenajdete. Můžete se však podívat na náš výběr nejlepších aquaparků v Maďarsku zde.
Je zde pár spíše menších atrakcí jako vodní hřiby a skluzavek, včetně pěkného mini tobogánu stylizovaného jako tunel ve skále. Zázemí pro děti je solidní – zejména menší a méně náročné děti se nudit nebudou. Přesto jde stále spíše o lázně zaměřené na odpočinek, relaxaci, regeneraci a léčbu. Tomu odpovídá i fantastický wellness…

Wellness centrum se saunovým světem
Wellness centrum v lázních Saliris patří k opravdu nádherným a bohatě vybaveným. Saunový svět zahrnuje vnitřní i venkovní sauny umístěné ve stylových srubech. Jsou zde dvě suché finské sauny, přičemž v jedné z nich panuje teplota až 110 °C. Je tedy určena pro opravdu skalní a náročné milovníky saunování.
Dále je zde infračervená místnost Thermium s teplotou kolem 50 °C. Krásné uvolnění nabídne jemnější aromasauna s teplotou 80 °C či ještě mírnější biosauna (75 °C) vhodná i pro méně zkušené návštěvníky, seniory apod. Samozřejmostí je pak parní lázeň s vysokou vlhkostí.

Dále jsou zde již zmíněné srubové venkovní sauny či prosluněná terasa, ledový „oltář“, vířivka, ochlazovací bazén. Ve vybraných saunách si můžete užít i saunové rituály a ceremoniály. Wellness a spa zóna pak nabízí i bohatý sortiment dalších služeb, procedur a terapií.
Kde se najíst?
Součástí lázeňského areálu je hlavní lázeňská restaurace, kavárna, sezónní a víkendový saunový bar, bistro s palačinkárnou a pivní bufet či zmrzlinový stánek.
Kde se ubytovat v lázních Egerszálok?
Ubytovat se můžete přímo v impozantním hotelu Saliris z řetězce Hunguest, který má 204 pokojů různého druhu. Hotel je skvěle hodnocený, luxusní a moderní.

Jaké jsou další možnosti ubytování v blízkosti lázní:
- Poněkud méně nákladné, ale velmi komfortní ubytování pak nabízejí apartmány Salt Hill. Termály jsou vzdáleny 700 metrů.
- Další možností je například i již mimo samotný areál ležící apartmánový 3hvězdičkový hotýlek Thermal Park Egerszálok s vlastním termálním bazénem a wellness.
- Pouze pro dospělé je určen hotel Mesés Shiraz Hotel Superior – Adults only s vlastními orientálními lázněmi. Od lázní je hotel vzdálen 2,3 km.
- V okolí najdete také spoustu soukromých apartmánů a rodinných penzionů. Například: Sweet Life Wellness Apartments, Vintiamo Apartmanok. Jejich kompletní nabídku si zobrazíte ZDE.
Ceník vstupného do lázní Saliris Egerszálok
Denní vstupné do lázní stojí:
- Dospělí: 9 700 HUF (po-čt) a 10 800 HUF (pá-ne)
- Děti do 14 let: 7500 HUF (po-čt) a 8 400 HUF (pa-ne)
- Rodinné vstupné: od 22 800 HUF
- Saunový příplatek: 3 900 HUF
Pozn. 1000 HUF = cca 60 až 65 Kč

Otevírací doba lázní Egerszálok
- Lázně jsou otevřeny pro veřejnost od 10 do 20 hod. ve všední dny a do 21 hod. v pátek a sobotu.
- Hoteloví hosté (hotelu Hunguest Saliris) mohou využít rozšířenou provozní dobu od 8 do 22 hod. každý den.
- Saunový svět je otevřený denně od 11 do 19,30 hod.

Shrnutí a celkové hodnocení recenze
Jak už bylo řečeno, rozlehlý lázeňský resort Saliris s centrem kolem stejnojmenného hotelu, patří rozhodně mezi nejatraktivnější a nejunikátnější lázeňské areály v Maďarsku. Jak díky „solným kopcům“, tak i díky skvělému vybavení a krásnému prostředí propojenému s přírodou.
Lázně jsou báječným místem pro relaxaci a léčbu, ale na své si zde přijdou i rodiny s dětmi. Pro děti je zde ale poměrně málo atrakcí. Taky některé bazény by si zasloužili trochu pečlivější údržbu nebo renovaci. Stále ale jde o nadprůměrné lázně.

Foky lázní Saliris Egerszálok v Maďarsku
Zdroj fotografií (copyright): salirisfurdo.hu, booking.com