Znáte lázeňský trojúhelník? Informace, zajímavosti, města, UNESCO

Už jste někdy slyšeli pojem lázeňský trojúhelník? Pokud ne, je to věčná škoda, kterou stojí za to co nejrychleji napravit. Na rozdíl od bermudského trojúhelníku se totiž v tom lázeňském neztrácejí lidé ani lodě, ale můžete si zde užít báječnou dovolenou spojenou zdaleka ne jen s lázeňskými kratochvílemi a aktivitami. Navíc ho najdete přímo v naší zemi. Kde? Jaká města do něj patří? A co vše je zde k vidění a prožití? To se dozvíte v dnešním článku.

Západočeský lázeňský trojúhelník jako světový unikát v UNESCO

Jak už jste asi pochopili, lázeňský trojúhelník je oblast, která leží v západních Čechách, v Karlovarském kraji. Jeho hranice vymezují tři slavná lázeňská města: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Ta svou vzájemnou polohou skutečně mohou vytvořit pomyslný trojúhelník. Většinu plochy trojúhelníku zaplňuje chráněná krajinná oblast Slavkovského lesa a část Chebské pánve, po obvodu má cca 100 km a plocha lázeňského trojúhelníku činí cca 500 km čtverečních.

Trojúhelník nabízí nebývalou koncentraci lázeňských měst. Kromě tří nejvýznamnějších lázní ležících při jeho vrcholech jsou v něm obsaženy například i Lázně Kynžvart. V širším smyslu patří do této lázeňské oblasti i města jako Konstantinovy Lázně nebo lázně Jáchymov.

Lázeňský trojúhelník se coby přírodní i kulturní unikát konečně dočkal náležitého ocenění. A to v roce 2021, kdy byla jeho tři hlavní lázeňská města zapsána na seznam UNESCO v kategorii Slavná lázeňská města Evropy. Nyní mají v seznamu místo po boku měst, jako je francouzské Vichy, německý Baden-Baden, belgické Spa.

Zajímavost:

Aby bylo zřejmé, o jak významné ocenění pro české lázně jde, je třeba zmínit i fakt, že celý seznam má pouhých 11 položek. Tři z nich tvoří právě naše lázně. Tím se s námi může srovnávat pouze Německo s rovněž třemi pozicemi. Ostatní země Evropy se zde dostaly buď s jediným městem anebo vůbec.

Karlovy Vary – „Nejvyšší“ vrchol trojúhelníku

Nejsevernější vrchol trojúhelníku zastupuje vůbec největší a nejvýznamnější české lázeňské město Karlovy Vary. Historie města sahá do poloviny 14. století a v roce 1370 mu Karel IV udělil statut královského města. Už tehdy byly zdejší léčivé prameny dobře známé a využívané. Rozkvět Karlových Varů coby lázeňského města a centra však přichází teprve během 18. a 19. století.

Lázeňský trojuhelnik - Karlovy Vary
Lázeňský trojuhelnik – Karlovy Vary

Město luxusních hotelů a cíl slavných osobností

Například historie zdejšího světoznámého exkluzivního hotelu Pupp sahá až do roku 1701. V hotelu za jeho historii přebývaly stovky slavných osobností včetně hudebníků Beethovena či Bacha, vladaře Petra Velikého i mnoha dalších panovníků včetně Marie Terezie. Nocoval zde i Napoleon Bonaparte a taky třeba nespočet hereckých hvězd, které město už od roku 1946 navštěvují díky slavnému filmovému festivalu. Nejdůležitější akci svého typu ve střední a západní Evropě.

Vybrali jsme nejlépe hodnocené hotely v Karlových Varech: Spa Hotel Imperial | Grandhotel Pupp | Hotel Savoy Westend | HOTEL THERMAL | Hotel Romance

Bohatství ukryté pod zemí

V Karlových Varech je známo na 81 léčivých pramenů. Cca 15 se používá pro lázeňské procedury a pitné kúry. Nejznámějším pramenem je Vřídlo. Ten tryská z kašny do výše až 12 metrů a jeho voda má teplotu přes 73°C (nejteplejší pramen v ČR). Kolem nejvýznamnějších pramenů vzniklo i pět karlovarských kolonád. Úžasných historických, architektonických, kulturních a lázeňských pamětihodností. Kromě Vřídelní kolonády je zde kolonáda Mlýnská, Sadová, Tržní a Zámecká.

V Karlových Varech se stáčí i slavná kyselka Mattoni a toto město je obecně nejvýznamnějším středoevropským producentem minerálních vod a stáčí se zde i další minerálky (např. Magnesia).

Zajímavost: Nachází se tu nejstrmější česká pozemní lanovka

Lázeňský trojuhelnik - Karlovy Vary - pohled 2
Lázeňský trojuhelnik – Karlovy Vary – pohled 2

Lázeňská perla Evropy

O Karlových Varech by se dalo mluvit hodně dlouho. Toto město nabízí nespočet památek, kulturních příležitostí, ale i přírodních krás skrytých v okolní lesnaté vrchovině. Ve Varech najdete taky bezpočet úžasných a luxusních wellness a lázeňských hotelů, které patří k nejlepším v ČR. Ikonický je například hotel Thermal s lázněmi a střešním termálním bazénem. Vyrazit sem na dovolenou proto rozhodně stojí za to.

Mariánské Lázně

Druhý, východní, vrchol trojúhelníku zabírají Mariánské Lázně. Jde o druhé největší české lázně a básník a nobelista J. Seifert je označil za nejkrásnější. Lázeňská tradice se zde začala rozvíjet za Marie Terezie – jméno však nesou po Mariinu prameni, u kterého visí slavný obraz Panny Marie.

Celkově je zde na 40 pramenů. Nejznámější je kromě Mariina pramen Křížový, Rudolfův, Lesní či Ambrožův. Město zároveň od roku 2023 drží status „klimatických lázní“. Město má unikátní mikroklima, a navíc využívá ve svých lázeňských zařízeních všechny možné přírodní zdroje. Kromě vodě je to i rašelina, slatina i samotné ovzduší.

Autor: LenkaSvasek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35143788
Autor: LenkaSvasek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35143788

Tip: Podívejte se na nejlepší wellness hotely v Mariánských lázních

Mariánské Lázně si přes svůj význam zachovávají komornější a poklidnější charakter a přitom nabízejí špičkové lázeňství na světové úrovni. Krásná okolní příroda plná zajímavých míst může být dalším důvodem, proč na lázeňský pobyt vyrazit právě sem.

Zajímavost: Gorkého kolonáda je největší lázeňskou kolonádou v ČR

Vybrali jsme nejlépe hodnocené hotely v Mariánských lázních: Falkensteiner Spa Resort Marienbad | Nové Lázně Ensana Health Spa Hotel | Ensana Hvězda – Imperiál – Neapol | Grandhotel Nabokov

Františkovy Lázně

Nejzápadnější a nejmenší z lázní trojúhelníku jsou Františkovy Lázně. Zdejší léčivé prameny jsou využívány od 15. století. V 17. století se lázně staly nejvýznamnějším dovozcem minerální vody do Německa. Teprve od roku 1793 se však píše ta pravá lázeňská historie tohoto města, neboť v tomto roce zde oficiálně položil základ lázeňského města císař František I.

Lázeňský trojuhelnik - Františkovy lázně - hotel Imperial
Lázeňský trojuhelnik – Františkovy lázně – hotel Imperial

Františkovy Lázně nabízejí přes dvacítku využívaných pramenů. Město má kompaktní historické centrum se srdcem kolem pramene František na náměstí Míru a konci Národní třídy, kde leží i nejznámější stavby a místa, jako je kolonáda, Hudební pavilon, Plynové lázně či Lázeňská poliklinika. Je zde taky známé kasino.

Tip: Podívejte se na nejlepší wellness hotely ve Františkových lázních

Toto centrum pak ze všech stran obklopují rozlehlé sady a lesoparky s dalšími významnými prameny, jako je Glauberův a pamětihodnostmi – od řady pomníků přes další kolonády, pavilony i kostely až po divadla, muzea a hotely. Je zde taky velký lázeňský aquapark Aquaforum.

I v okolí města je co vidět. Oblíbená rekreační destinace se soustředí kolem rybníku Amerika a dalších rybníků západně od města. Jsou zde přírodní rezervace, lužní lesy, vzácná ptactva, kempy, cyklostezky a leccos dalšího. Populární je i stylová „hradní“ rozhledna Salingburg s mini zoo a hotelem Pyramida.

Vybrali jsme nejlépe hodnocené hotely ve Františkových lázních: Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM | Imperial Spa & KurhotelFrancis Palace | Hotel Bajkal | Hotel Reza

Lázně Kynžvart

Tyto malinké lázně leží kousek od Mariánských Lázní a rovněž se pyšní statutem klimatických lázní díky zdejšímu ovzduší, ale i léčivým pramenům a slatině. Město má bohatou a dlouhou historii. Je zde krásný zámek a taky zřícenina hradu Kynžvart.

Mezi nejznámější zdejší prameny patří prameny Richard či Helena a Viktor. Lázně obklopují více než 800 m. n. m. vysoké zalesněné kopce včetně ostrých vrcholů Špičák a Zámecký vrch. Okolí města je tedy ideální pro výlety do přírody.

Nejen lázněmi živ je trojúhelník

Kromě lázeňských měst nabízí lázeňský trojúhelník i spoustu dalších krás a zajímavých míst, která jsou dílem člověka i přírody.

Slavkovský les

Toto lesnaté a členité území tvoří většinu plochy lázeňského trojúhelníku. Nachází se zde několik menších vrchovin a zdejší příroda je opravdu úžasná a jedinečná. Nejvyšším vrcholem je zde kopec Lesný (983 m), tečou tudy řeky Ohře, Teplá i Mže. Les skrývá nespočet vývěrů minerálních a termálních pramenů – mnohé zůstávají neodhalené. Nacházejí se zde vzácná a jedinečná rašeliniště, mokřiny a slatiny i různé skalní útvary a další okouzlující krásy.

Mezi nejvýznamnější části Slavkovského lesa patří národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Jde o borové rašeliny s množstvím vývěrů minerálních vod, žijí zde vzácná zvířata i rostliny. Turistická stezka vede kolem této oblasti, aby její unikátní ráz zůstal zachován.

Do západních Čech za sopkami

Přírodním klenotem je i oblast národní přírodní rezervace Soos, která leží kousek severovýchodně od Františkových Lázní na „hranici“ trojúhelníku u obce Hájek. I zde se rozkládají rašeliniště a vyvěrají zde cenné prameny, jako je Císařský pramen.

Celá oblast je vulkanického původu a dříve se zde těžila rašelina i koupelová sůl pro karlovarské lázně. Oblast je bohatá na CO2 a nacházejí se zde i četné „mini“ sopky – tzv. mofety produkující právě tento plyn. Doklady o sopečné činnosti nabízí i sopka Komorní Hůrka, která zas leží v lesích jižně od Františkových Lázní. Tato nejmladší česká sopka je dnes součástí rozlehlého neformálního celku známého jako geopark Egeria.

Stará města, hrady a zámky

Součástí lázeňského trojúhelníku je i mnoho krásných historických měst, půvabných vesnic, ale i hradů a zámků. Nejznámějším z nich je zřejmě hrad Loket anebo chebský hrad, který leží hned u nádherného historického jádra tohoto města. A samozřejmě nelze opomenout ani hrad a zámek Bečov ve stejnojmenné obci v srdci Slavkovského lesa.